Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pozvánka do Sulovic


Pokud přijedete do Sulovic autem, pohodlně zaparkujete na oválné asfaltové ploše, jež dříve sloužila pro otáčení autobusů, kreré tu měly konečnou.

Nepochybně nepřehlédnete dominantní oranžovou budovu. Jedná se o bývalou školu. Ve školním roce 1931-1932 zde vyučoval pozdější spisovatel Bohumil Říha. Dnes je v přízemí hostinec, jednotřídka v patře je využívána především jako volební místnost. Na poměrně velkou travnatou náves osázenou břízami je nejkrásnější pohled právě z terasy  u zmíněného hostince. Uprostřed návse naleznete zvoničku a křížek. Původní venkovskou architekturu připomene dům č. p. 2 se secesním průčelím a dům č. p.19 se čtyřlístkovým zdobením ve štítu a na zdi dvora.

        Pokud se vydáte ulicí proti bývalé prodejně, můžete v procházce pokračovat po rozlehlé hrázi zaniklého rybníka  Kmotrova. Tento rybník, z dnes již neexistující rybniční soustavy, o níž se jeden výzkumný projekt nedávno vyjádřil, „že nebyla nepodobna Třeboňsku,“ byl vypuštěn okolo roku 1860.

V Sulovicích v současnosti naleznete dva malé rybníčky, a to u čekárny zastávky autobusu a v protilehlé ulici, které tu říkají „Na obci“.

        Místní klid vychutnáte nejlépe večer, což bylo zaneseno i na plátno obrazu s názvem „Západ slunce nad Sulovicemi.“